Happy Victory Day in Turkey-30 Ağustos Zafer Bayramı Tarihi yili- Turkish August

Victory-day-in-Turkey-dateHi readers. Happy Victory Day, Turkey. August 30 is a day commemorating the Victory Day of Republic of Turkey. This very special day is the anniversary of the final step on the way to the independence of today’s democratic and modern Turkey that has been passed down to us by Atatürk, the great leader of the Republic of Turkey.

“From 123greetingsquotes.com We are wishing you a memorable Victory Day!”

Contents

What is victory day in turkey?

Victory Day (local name: Zafer Bayramı) on August 30 is a national holiday in Turkey to commemorate the victory in the Battle of Dumlupınar, one of the final and the most decisive battles in the Turkish War of Independence in 1922.

 Is victory day in turkey a Public holiday? What do people do on this day?

Victory Day is a national holiday celebrated in Turkey on August 30 each year. Many people in Turkey celebrate Victory Day by attending military parades, which take place in many big cities throughout the country. Air forces celebrate the day with demonstration flights.

Turkish Victory Day Swim

The traditional swim race, which crosses the Hellespont, takes place on the 30th August annually. This swim commemorates the final victory for the Turks in the Turkish War of Independence in 1922 against the Greeks.

30 Ağustos Zafer Bayramı

Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin[1] ulusal bayramıdır. Her yıl 30 Ağustos günü kutlanır. Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terketmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.

Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir’de kutlanmıştır. Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur. Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır. Devlet erkânı ve yurttaşlar, Ankara’da Anıtkabir’i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar. Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır. Ayrıca dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır. 30 Ağustos günü, Türkiye’de resmî tatildir.

Her yıl, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları bu tarihte mezun verir. Tüm subay ve astsubay rütbe değişiklikleri bu tarihte geçerli olur.

30 Ağustos Zafer Bayramı resmî

Ülke Türkiye Türkiye Cumhuriyeti
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Önemi Türkiye Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos günü Büyük Taarruz’un galibiyetini ve düşman birliklerinin ülke sınırlarını terk ettiğinin sevinci olarak kutlanan Türk milli bayramı
Tarih 30 Ağustos 1922

Tarihi:

23 Ağustos – 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Savaşı’yla Yunan orduları gerilemek zorunda kaldı. Bu uzun zamandır Türk ordularının elde ettiği ilk başarıdır. TBMM tarafından Sakarya Savaşı’ndan sonra Mustafa Kemal’e mareşal ve gazi unvanları verildi. Tarihin bu dönüm noktasından sonra Yunan ordusunun ve diğer işgalci güçlerin topraklardan atılma kararı alınır. Sad planı adı verilen taaruz planı ocak ve nisan aylarında iki kez ertelenir. Tarruzun hazırlıkları tam anlamıyla ağustos ayında tamamlanır. Batı cephesinin kuzeyindeki ve güney cephesindeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Kocatepe bölgesine kaydırıldı. İstanbul’daki cephane depolarından silah ve cephane gizlice Anadolu topraklarına getirtildi. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silahlar satın alındı. Orduya taarruz eğitimi yaptırıldı. Gazi Mustafa Kemal’in başkomutanlığını yaptığı Türk ordusu, 26 Ağustos 1922’de düşmana saldırdı. Birkaç saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos’ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis de vardı.

Bu savaş, Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı.

Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden temizlenmiş oldu.

 

PARTİLER KATILMIYOR

CHP, MHP ve BDP genel başkanları, Cumhurbaşkanları Abdullah Gül’ün Çankaya Köşkü’nde vereceği 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonuna katılmıyor.

Resepsiyona Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanlarının eşleriyle gelmesi bekleniyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün İzmir ziyaretinden önce gazetecilerin resepsiyona katılıp katılmayacağı sorusuna “Hayır” yanıtını vererek uçağa bindi.

Kemal Kılıçdaroğlu, bugünkü törenlerin Anıtkabir, Çankaya Köşkü’ndeki tebrikat ve AKM’deki geçit törenlerine katılacağı bildirildi.

KÖŞK’TE TEBRİKAT

Anıtkabir’deki törenin ardından Çankaya Köşkü’nde saat 10.00’da tebrikat töreni yapılacak.

İstiklal Marşı’nın çalınmasının ardından başlayacak bu törende Abdullah Gül, sivil ve askeri ekranın kutlamalarını kabul edecek.

Geçmişte bu tören Genelkurmay karargahında yapılıyordu.

Bu törenin ardından da saat 11.15’de Atatürk Kültür Merkezi tören alınında geçit töreni yapılacak.

Geçit töreni, Abdullah Gül’ün Genelkurmay Başkanının refakatında tören kıtasını denetlemesiyle başlayacak.

Saat 12.00’de de Ankara’da 21 pare top atışı yapılacak.

Happy Victory Day in Turkey-30 Ağustos Zafer Bayramı Tarihi yili- Turkish August

Originally posted 2014-08-29 05:28:45.

Subscribe
Notify of

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments